BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY CHF
Skip to content

Raport NPB: Kurs CHF do 5,45 zł?!

Chyba każdy, kto zaciągnął kredyt w walucie obcej, w której nie zarabia, wiele razy doświadczał bezsilności jaka towarzyszy rosnącej wartości zadłużenia i rosnącym ratom, kiedy osłabia się waluta, w której uzyskujemy dochody. Frankowicze w Polsce mogą doświadczać takiej sytaucji za kazdym razem, kiedy złotówka traci do franka szwalcarskiego, a przez to na kolejną ratę kredytu trzeba wyłożyć więcej pieniędzy.

Przez ponad 1,5 roku pandemii doświadczaliśmy już wielu sytuacji, kiedy nasze środowisko zmieniało się z dnia na dzień, wielu doświadczało kwarantanny, nakazu zamknięcia biznesu albo zakazu korzystania z różnego rodzaju usług. Frankowicze również mocno odczuli w swoich portfelach wpływ pandemii na gospodarkę światową. 

Choć obecnie na ulicach wydaje się, że wszystko jest w porządku, idą dla kredytobiorców, zwłaszcza tych mających kredyty w walutach obcych bardzo ciężkie czasy.

NBP po raz kolejny opublikowało raport o stabilności systemu finansowego, nad którym pracowało 40 doświadczonych analityków i ekspertów. W analizie przedstawiono tylko 2 scenariusze.
Pierwszy z nich zakłada, że właściwie już wyglaliśmy z problemem pandemii, nie ma obstrzeń, a gospodarka systematycznie się odradza. Choć oczywiście na potrzeby analiz przyjmuje się różne scenariusze, patrząc na informacje o nowych, bardziej zaraźliwych mutacjach wirusa, braku odporności zbiorowej w Polsce i zgłaszanej przez coraz to kolejne kraje konieczności podawania kolejnych dawek szczepionki, trudno mówić o optymistycznym scenariuszu. 

Źródło: https://www.nbp.pl/systemfinansowy/rsf062021.pdf?v=2 

Drugi jednak scenariusz, zakładający, że pandemia nadal trwa, a w Polsce notujemy dalsze ograniczenie aktywności zawodowej. W tym scenariuszu powołani do raportu analitycy i eksperci wyznaczyli deprecjację złotego na poziomie aż 30%!!! W analizie nie ma scenariuszy pośrednich, nie ma innych bardziej optymistycznych założeń.

Biorąc pod uwagę, że nie jest to chwytliwy artykuł w gazecie, ani ogłoszenie jakiegoś prywatnego przedsiębiorcy zajmującego się odszkodowaniami, należy poważnie potraktować przytoczone liczby.

Jeśli bowiem wartość złotówki obniży się aż o 30%, oznacza to że zarówno zadłużenie Frankowiczów jak i wysokość pojedynczej raty wzrosną o 30%, jednocześnie będzie się to wiązało z podwyżką cen i spadkiem wartości nabywczej pieniądza, zatem za te same produkty i usługi codziennego użytku będziemy musieli zapłacić więcej. 

Biorąc pod uwagę analizy i bardzo poważne ostrzeżenie, musimy miec na uwadze, że jeśli nie zadbamy o swój interes i swoją przyszłość finansową sami, to nikt inny nie zrobi tego za nas. 


Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Jak sprawdzić uprawomocnienie wyroku?

Jak sprawdzić uprawomocnienie wyroku?
Czy możliwe jest wykreślenie hipoteki po uzyskaniu prawomocnego wyroku?  Jeszcze do niedawna wiele wydziałów ksiąg wieczystych uważało, że do wykreślenia...

Błędy w umowie kredytowej – jak możesz je sprawdzić? 

Błędy w umowie kredytowej – jak możesz je sprawdzić? 
Choć może się wydawać, że umowy kredytowe sporządzane przez profesjonalne instytucje są zgodne z prawem i wolne od błędów, rzeczywistość...

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?
Przed wyborem kredytodawcy oraz zawarciem umowy kredytu, warto dokładnie sprawdzić, ile wyniesie miesięczna rata kredytu. Możliwe jest samodzielne wyliczenie tej...